סוגי דלקים לרכבים

דרגו את הכתבה!

דלק המשמש לתחבורה מיוצר בישראל בבתי זיקוק אשר מפרקים את הנפט הגולמי, ומסבים אותו לסוגי דלקים שונים בהם משתמשים בתחבורה. בתי הזיקוק מוכרים את הדלק לחברות הדלק, אשר מפיצות אותו בתחנות הדלק השונות. בישראל ישנם שלושה סוגי דלק עיקריים המשמשים לתחבורה והם: בנזין, סולר וגז.

מאת: אבי הורוביץ

בנזין

את הבנזין מפיקים מנפט גולמי. בנזין הוא דלק נדיף. כאשר מצב של נדיפות גבוהה שלו, גורם לפליטה רבה יותר של אדי דלק אל חלל האוויר, ובכך נגרם זיהום אוויר רב יותר מאשר במצב רגיל. הסיבות לנדיפות גבוהה של בנזין נובעת ממזג האוויר.

את הבנזין מסווגים לפי האוקטנים בהם. כמות אוקטנים גבוהה, מעידה על בנזין באיכות גבוהה יותר, ובכך משתפרים גם ביצועי המנוע בכלי הרכב. בישראל שכיחים שלושה סוגי אוקטן בנזין, והם 95, 96 ו- 98.

בנזין 95 הוא נטול עופרת, וצבעו בהיר וצלול. הוא אינו מתאים לרכבים אשר דורשים עופרת או תחליפים שלה. בנזין 96 מכיל תחליף של עופרת המבוסס על אשלגן ונועד לכלי רכב אשר לא קיימות בהם מערכות שנועדו למניעת זיהום אוויר. גם גוון בנזין זה הוא בהיר וצלול. בנזין 99 הוא בנזין נטול עופרת ומכיל תוספים של דטרגנטים שנועדו לשמור על נקיון המזרקים של הדלק, של מערכות הדלק ושל שסתומי היניקה. תוספים אלו מסייעים בשיפור הביצועים במנוע ומצמצמים את צריכת הדלק. כמו כן, הם מסייעים בהפחתת כמות המזהמים. בנזין זה אינו מתאים לרכבים בהם נדרשת עופרת או תחליפים שלה.

סולר

את הסולר מייצרים מנפט גולמי. הייצור נעשה באמצעות תהליכי זיקוק והוא מורכב מתערובת של תרכובות ארומטיות ופחמימניות. צמיגותו והאנרגיה שלו גבוהים יותר מזו של הבנזין, והוא מוצת באמצעות דחיסה, בניגוד למנוע בנזין המוצתים באמצעות ניצוץ חשמלי. עלות הפקת סולר לכלי תחבורה זולה יותר. השימוש בסולר נעשה ברכבים מסחריים ופרטיים עם מנועי דיזל, והוא משפר את ביצועי המנוע, מצמצם את צריכת הדלק ומפחית את כמות המזהמים.

גז

מדובר בגז פחמני מעובה הנוצר בעת תהלך זיקוק הנפט או זיקוק של גז טבעי. זהו דלק בעל אוקטן גבוה ועם פליטת מזהמים נמוכה. גז פחמני מעובה זה משמש כדלק נטול עופרת והוא ידידותי לסביבה. הדלק מוזרק אל המנוע כאשר הוא במצב צבירה של גז.

אבי הורוביץ יזם את פעילות הליסינג התפעולי בישראל ומשמש כיועץ ליסינג.

טל: 050-5332449
Horowitz.advisors@gmail.com

פורסם בקטגוריה אבי הורביץ, סוגי דלקים, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים