התפתחות המכונית החשמלית

דרגו את הכתבה!

אם חשבתם כי המכונית החשמלית היא המצאה של המילניום, טעיתם בגדול. המכונית החשמלית הראשונה הומצאה כבר בשנת 1842, אז הגו אמריקאי אחד וסקוטי אחד את רעיון המכונית שלא תירתם לסוסים, ותהיה מונעת על ידי חשמל.

מאת: אבי הורוביץ

למעשה, רכבים חשמליים טרם גילוי מאגרי הנפט העצומים בטקסס ובמקומות אחרים בעולם, היו נפוצים ביותר. עם עליית מחירי הדלק בארץ ובעולם באופן חריף כל כך, אין זמן נכון יותר לשמוע על מכוניות חשמליות. התפתחות המכונית החשמלית- המדריך המקוצר.

חשמל חוסך עמל

אבי הורוביץ

המכונית החשמלית של בטר פלייס

עד שנת 1912 היו המכוניות החשמליות פופולריות ביותר בארה"ב והיוו שליש מכלל המכוניות. גם באירופה, במדינות כמו אנגליה, צרפת ובלגיה, נרשמו נתונים מרשימים של שימוש במכוניות חשמליות. רכבים אלו היו מועדפים על הנשים בשל הנהיגה השקטה והחלקה, לעומת רכבי בנזין שבאותה תקופה היו רועשים מאד, מקרטעים ומלכלכים.

לאחר 1912, עם גילוי מאגרי נפט עצומים במדינת טקסס, ירדו מחירי הדלק, עוד יותר ממה שהיו. בנוסף, התפתחות הבנייה בארצות הברית, עם הרחבת כבישים בין עירוניים, דרשה פתרונות תעבורה מהירים יותר ממה שסיפקו באותה העת המכוניות החשמליות, שלא עברו את מהירות שלושים הקמ"ש לערך. מכוניות מבוססות בנזין היו מהירות יותר, זולות יותר לקנייה, והדלק היה במחיר אפסי. וכך, בין השנים 1935 ל- 1960 לא יוצרה בעולם ולו מכונית חשמלית אחד.

יש עתיד

רק בשנת 1997 עלה שוב קרנה של המכונית החשמלית, בדמותה של המכונית ההיברידית הראשונה, שהמשמעות שלה היא כי היא מסוגלת להיות מתודלקת הן באמצעות בנזין והן באמצעות חשמל. מכונית זו היתה הטויוטה פריוס, המוכרת כיום לכולם. מאז הרימו יצרניות רכבים נוספות את הכפפה, כמו למשל יונדאי, וייצרו מכוניות שבניגוד לטויוטה הן על טהרת החשמל.

בניגוד לעבר, אז מחירי הדלק היו זולים לבלי הכר, והמכוניות החשמליות היו איטיות, כיום המצב הפוך- מחירי הדלק בשמיים, ויצרניות הרכבים מצליחות לפתח מכוניות חשמליות עם הספק נאה ומהירות מכובדת, כמו כן ההתחשבות באיכות הסביבה, הולכת וגורמת למכונית החשמלית להיות יותר מגימיק חביב, אלא מתחרה שקולה לרכבים אחרים.

אבי הורוביץ יזם את פעילות הליסינג התפעולי בישראל ומשמש כיועץ ליסינג.

טל: 050-5332449
Horowitz.advisors@gmail.com

פורסם בקטגוריה אנרגיות תחליפיות, מכוניות חשמליות, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

6 תגובות על התפתחות המכונית החשמלית

 1. מאת almog‏:

  כבר אז חשבו בהיגיון ..
  כתבה מרתקת !!!!

 2. מאת שרה אבירן‏:

  תודה על המידע. אודה על הרחבת הנושא והכדאיות/ אי כדאיות ברכישת מכונית חשמלית

 3. מאת חנה‏:

  משכנע להחליף את האוטו….
  אז שיקדמו את זה, עוד לא ראיתי תדלוק חשמלי באף מקום

 4. מאת גלי‏:

  מאמר מעניין, שיכללו המצאה ישנה ולהיום זה נראה מתאים.
  הועלו יתרונות חשובים למכונית חשמלית, אני תוהה מה הם החסרונות

 5. מאת אריה‏:

  מכונית חשמלית יכולה להיות תחליף ירוק. השאלה מתי אנשים יחשבו שזה מספיק חשוב לביצוע

 6. פינגבאק: אביהו הורוביץ: היעלמות המטוס המלזי קשורה למכוניות חשמליות? | אביהו הורוביץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים