מכרז הרכב של צה"ל יהיה לתקופות ארוכות

דרגו את הכתבה!

בפרסומים שונים פורסם כי צה"ל מתכוון להציע שני מתווי תקופות בליסינג – לארבע ולחמש שנים. מדובר בטעות וטוב יהיה אם ישנה החלטתו.

מאת אבי הורוביץ יועצי ליסינג

באתר כלכליסט דווח כי מכרז צה"ל יכלול מספר מרכיבים השונים ממכרזי הליסינג הרגילים. עיקר השוני יהיה בקביעת תקופת הזמן לתקופה ארוכה יותר. בעיני יועץ הליסינג אבי הורוביץ מדובר בטעות.

תקופת הזמן הרגילה הנה 36 חודשים. את פרק זמן זה קבע אבי הורוביץ בעצמו לפני כמעט 30 שנים (עת ניהל את חברת הליסינג הראשונה). באותה העת, פרק הזמן לתכנון ולייצור כלי רכב חדש לקח זמן רב. מאז חלו שינויים מרחיקי לכת, בעקבותיהם, פרק הזמן של שלוש השנים כבר מהווה "מתיחת פנים" ארוכה מדי.

כיום התקצרה מאוד יכולת התכנון והייצור של כלי רכב חדשים. כלי הרכב החדשים נוחים ביותר לעומת הדגמים הקודמים, אבל בעיקר: הרבה יותר חסכוניים בצריכת הדלק. התקשרות בעסקת ליסינג לתקופה ארוכה גורמת למשתמש (צה"ל) לאבד את הגמישות בהחלפת כלי רכב וכפועל יוצא להשתמש בכלי רכב מיושנים, פחות בטיחותיים ובזבזניים בצריכת הדלק, לדברי אבי הורוביץ.

הצעות המחיר צפויות להיות זולות

אבי הורוביץ צה"ל מבקש לחסוך במחיר הליסינג ולכן מבקש הצעות לתקופות ארוכות יותר מהמקובל. חברות הליסינג יקפצו על כך בשמחה, ואכן יציעו מחירים נמוכים ולא לחינם. מבחינת בעל כלי הרכב, ירידת הערך הולכת ופוחתת ככל שהתקופה עוברת. כך, מבדיקות אותן עורך אבי הורוביץ חדשות לבקרים, מתברר כי שימוש בכלי רכב לתקופות ארוכות אכן חוסך לבעל הרכב.

לפיכך, הצעות המחיר לתקופות של ארבע או חמש שנים, תהיינה זולות ביחס לאלה שלתקופות קצרות יותר – שלוש שנים. דע עקא, שימוש לתקופות ארוכות מונע את היכולת להחליף לכלי רכב חסכוניים יותר בצריכת הדלק. ככל שהקילומטרז' גבוה יותר, כך החיסכון בצריכת הדלק בעל משמעות כלכלית גבוהה יותר. מאחר שצה"ל מייעד את עיקר כלי הרכב לאלו הגומעים קילומטרז' גבוה יחסית, לא יהיה הגיוני ונכון שצה"ל יבצע את המהלך עליו דווח.

אבי הורוביץ יועצי ליסינג – למאמרים נוספים
טלפון: 050-5332449
אבי הורוביץ הקים וניהל את חברת הליסינג הראשונה בישראל ומשמש כיועץ ליסינג.

פורסם בקטגוריה חסכון בדלק, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים