בעלי הרכב הצמוד נוסעים כפול מבעלי רכב פרטי

דרגו את הכתבה!

רשות המיסים פרסמה לאחרונה דו"ח המסכם את המגמות השונות בענף הרכב. מנתוני הדו"ח עולה שבעקבות עליית מחירי הדלק ב-2012 בכחמישה אחוזים, כמות הקילומטראז' (נסועה) צנחה בשיעור של 7.2 אחוזים בשנה. עיקרי הנתונים פורסמו באתר ynet.

מאת אבי הורוביץ, יועץ ליסינג

חסכו בליסינג התפעולי – צרו קשר עם אבי הורוביץ

למרות נתונים אלו, עולה כי בעלי הרכב הצמוד מהעבודה (כ-300 אלף כלי רכב) נסעו ברכבם 28,600 קילומטרים בשנה בממוצע, מרחק כמעט כפול לעומת בעלי המכוניות הפרטיות. הסיבה לכך עשויה להיות שני כלי רכב בבית – האחד רכב צמוד והאחר בבעלות פרטית. כך, כשרוב החברות משלמות חלק ניכר מהוצאות הדלק עבור העובדים שלהן, אלו מעדיפים לנסוע כמה שיותר ברכב הצמוד שקיבלו מהעבודה.

מדד נסועה גמיש לפרטיים וקשיח לעסקיים

מדד הנסועה, המשקף את כמות הקילומטרים המבוצעת על ידי הלקוחות הפרטיים, הנו גמיש. כפועל יוצא, עלייה במחירי הדלק מביאה לירידה בכמות הנסועה. לעומת זאת, כשמדובר בכלי רכב במגזר העסקי, העניין מורכב הרבה יותר. חלק מהחברות המעניקות את כלי הרכב הצמודים, החלו להגביל את כמות הנסועה של עובדיהן, אך חלק גדול אחר של החברות לא יכולות לעשות כן. אם העובדים משתמשים בכלי הרכב לצורכי עבודה, אין כל אפשרות למנוע זאת מהם, ועלייה של מחירי הדלק לא תקטין את כמות הנסועה. השימוש לאלה הנו קשיח.

מבדיקות כלכליות שערכתי, עולה כי ככל שכמות הנסועה מתקרבת ל-15 אלף קילומטרים בשנה, כדאיות ביצוע עסקת ליסינג תפעולי יורדת, ובוודאי שגם הצמדת כלי הרכב אינה כדאית. לפיכך, אם אני צודק בנתונים הכלכליים המובהקים שפירטתי במסגרת התחזית לשנת 2014, כי אז, המעבר לכלי רכב פרטיים של בעלי הרכב הצמוד המבצעים נסועה נמוכה, יהיה לכיוון של ליסינג פרטי ולאו דווקא לכיוון של רכישה.

הבעה העיקרית עם כלי רכב הצמודים טמונה בכך, שגם אלה המבצעים את מרבית נסיעותיהם לצרכי העבודה לא מקבלים "הנחה" בשווי השימוש. למעשה שלטונות המס, בניגוד מוחלט להחלטות בית המשפט העליון, נוקטים צעד של אי מתן האפשרות להפחית את שווי השימוש.

לאור כל זאת, אכן מדד הנסועה במגזר העסקי קשיח רק אחרי שהוא יוקטן במידה מסויימת. חלק מהקטנה זו באה לידי ביטוי בתוצאות המדווחות כאן לראשונה ב-2012.

אבי הורוביץ– ייעוץ ליסינג
הכותב יזם את פעילות הליסינג התפעולי בישראל ומשמש כיועץ.

פורסם בקטגוריה חסכון בדלק, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.