מתי ניתן לקזז הוצאות הדלק שהוצאו לצורכי עבודה?

דרגו את הכתבה!

בעקבות שאלות המועלות באופן תכוף מצד חברות, מן הראוי להבהיר מתי וכיצד ניתן להכיר בהוצאות הדלק המוצאות על ידי העובד או המעסיק לצורכי עבודה.

נכתב ע"י יועץ הליסינג אבי הורוביץ

הוצאות הדלק מהוות מרכיב גבוה בעלויות כלי הרכב. ככל שהקילומטרז' שמבצע כלי הרכב גבוה יותר (מדד הנסועה גבוה), כך העלות גבוהה אף היא.

צריכת הדלק

עלותו הגבוהה של הדלק משפיעה על בחירת סוג הרכב בהתאמה לכמות הנוסע אותו הוא מבצע. לצורך כך התייחסנו עת קבענו שיש לבחון את העלות מול התועלת, והסברנו כי כל תוספת עלות עקב כלי רכב משופר, צריכה להיבחן מול החיסכון הנובע מהפחתת צריכת הדלק.

כאמור שם, הפרשי צריכת הדלק יכולה להגיע למאות שקלים בכל חודש. ואכן, אין ספק כי רכבי הדיזל חסכוניים יותר מכלי הרכב המונעים בבנזין, ובדומה לכך כלי רכב היברידיים. בגרף המצורף שהופיע בדה-מרקר, ניתן לראות זאת. יחד עם זאת, השינויים שנכנסו לתוקף לאחרונה בתחום המיסוי הירוק, אינם מעודדים שימוש בכלי רכב חסכוניים.

מתוך דה-מרקר: עלות נסיעה באמצעות סוגי דלק שונים

מתוך דה-מרקר: עלות נסיעה באמצעות סוגי דלק שונים

הכרה בהוצאות הדלק בשימוש ברכב פרטי

חלק לא קטן מהמעסיקים, בשיתוף פעולה עם העובדים, נמצאים במהלך של מחשבות להפסיק את הליסינג התפעולי, ולעודד שימוש בכלי רכב פרטיים על ידי העובדים. המטרה במחשבות אלה היא לבחון אפשרויות ביטול שווי השימוש אצל העובד, אבל מאידך לאפשר לעובד לעשות בכלי הרכב שימוש לצורכי העבודה ולקבל החזר של הוצאות הדלק.

המצב החוקי

מה בנוגע למס על החזר הדלק? (צילום: Sean MacEntee)

בפסק הדין שהתפרסם לאחרונה עמ"ה 1184-06 אליל שיווק נגד פשמ"ג רחובות נפסק כי גם משהעובדים עושים בכלי רכבם הפרטי לצורכי עבודתם, אין אפשרות לממן להם את הוצאות הדלק מבלי לגלם הוצאות אלה. או במילים פשוטות: מעסיק המעניק לעובד החזר הוצאות דלק, אם הוא מעניק את הסכום "נטו", עליו לגלם את המס החל על כך.

למעשה פסק דין זה קבע באופן נחרץ כי כל ניסיונות למצוא דרכים "לעקוף" את הוראות החוק ולהעניק, לעתים רבות בצדק, לעובדים את החזר הוצאות הדלק שהוציאו לצורכי עבודתם, נדון לכישלון. מעסיק לא יכול לאפשר לעובד להשתמש בכלי רכבו הפרטי מחד, ולקבל את החזר הוצאותיו מבלי לשלם על כך מס. מצב זה חמור שבעתיים עת מס ההכנסה גם לא מוכן להפחית את הוצאות שווי השימוש אצל העובדים, למרות שניתן לערוך הבחנה בין נסיעות לצורכי עבודה לבין שימוש פרטי.

* אבי הורוביץ– יועץ ליסינג
טל: 050-5332449
הכותב יזם את פעילות הליסינג התפעולי בישראל ומשמש כיועץ

פורסם בקטגוריה חסכון בדלק, מחירי דלק, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מתי ניתן לקזז הוצאות הדלק שהוצאו לצורכי עבודה?

 1. מאת שמעון מנהל רכב‏:

  טוב לקבל מידע זה.
  אצלנו חשבנו לעבור מליסינג תפעולי לליסינג פרטי, כך שכל עובד
  יקבל כלי רכב בליסינג פרטי ואת הוצאות הדלק נחזיר לו כנגד חשבונית.
  אני מבין שזה לא אפשרי.

  תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים