ליסינג מימוני – מה ההבדל מליסינג תפעולי

דרגו את הכתבה!

יועץ הליסינג אבי הורוביץ מסביר: לא כל מה שאינו ליסינג תפעולי הוא ליסינג מימוני. ליסינג מימוני הוא סוג של הלוואה שנועדה לרכישת רכב חדש. הרכב החדש ניתן ללווה, אבל אינו נמצא בבעלותו עד שזה משלם את ההלוואה שנטל. התשלומים בליסינג מימוני נמוכים יותר בהשוואה לליסינג תפעולי, אבל הוא אינו מותאם ללקוחות המשתמשים בכלי הרכב לצורכי עבודה, שכן בעוד בליסינג התפעולי התועלת המופקת היא מעצם השימוש, בליסינג המימוני התועלת המופקת בעסקה זו היא עצם הבעלות.

אבי הורוביץ - ליסינג מימוני

אבי הורוביץ – ליסינג מימוני

ליסינג מימוני הנו מונח המוגדר בחוק, והעומד במלוא תנאיו רשאי ליהנות מהטבות מס. משמעות המינוח הוא עסקה בה מבוצעת השכרה כך שהגורם המממן מעמיד את הרכב ללקוח לתקופה שצריכה להיות 60 חודשים. השכירות החודשית לרכב נגזרת מהעלות של הרכב לחברה. כאשר מבצעים עסקת ליסינג מימוני, מוגדר הלקוח עצמו כבעל הרכב.

בהוראות החוק יש הוראות לגבי התנאים שבהם אפשר לרשום את התשלומים עבור ליסינג מימוני בתור "הוצאה" בתאגידים. אבי הורוביץ מציין כי בשונה מהליסינג התפעולי, בליסינג מימוני מי שאחראי על הוצאות על טיפולים, תחזוקה וביטוחים הוא הלקוח.

מה קורה בתום התקופה?

בתום התקופה, ללקוח יש אפשרות לרכוש את כלי הרכב במחיר הזדמנותי. המחיר ידוע ומוסכם מראש. במקרה שלא מעוניינים ברכישת הרכב, מוסיף אבי הורוביץ, אפשר למכור אותו לחברת הליסינג בחזרה (טרייד אין) ולבצע שימוש בשווי הרכב בתור מקדמה לרכב חדש אחר.

כיום יש חברות גדולות שמאפשרות ליסינג מימוני, ואף בנקים מסוימים שהקימו חברות ליסינג מימוני. חשוב לומר כאמור לעיל, שלא כל מה שהוא אינו ליסינג תפעולי, הוא ליסינג מימוני, כפי שהסביר אבי הורוביץ במאמר "מלכודת הליסינג המימוני".

יש עסקאות שבהן נוטים לחשוב שהן ליסינג מימוני, אך הן אינן כאלה. בעלי עסקים רבים נוטים לבצע עסקות מעין אלה ואינם מבינים כי מדובר למעשה בהלוואה עם תנאים קשים. ניתן בקלות לוותר על "התנאים הקשים", אבל במקרה כזה, נענש הלקוח בביטול הטבות המס מהן יכול היה ליהנות בעסקת הליסינג המימוני.

אבי הורוביץ הנו יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג התפעולי בישראל ופועל בתחום למעלה משלושה עשורים.
Horowitz.Advisors@Gmail.com

פורסם בקטגוריה מושגים בתחום הליסינג, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על ליסינג מימוני – מה ההבדל מליסינג תפעולי

  1. מאת אשר ראובר‏:

    תודה אביהו הורוביץ – המידע בהחלט עוזר לעשות קצת סדר.. תמיד טוב להרחיב את הידע

  2. מאת אלי שתיוי ק. רכב‏:

    תודה רבה על המידע המרחיב את הנושא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים