מה משמעות המושג "ליסינג החכר"?

דרגו את הכתבה!

יועץ הליסינג אבי הורוביץ מסביר: המונח "ליסינג החכר" הוא שם כולל לכל סוגי עסקאות הליסינג המבוצעות. מושג זה כולל שלושה סוגים שונים של ליסינג: ליסינג תפעולי, ליסינג מימוני וליסינג פרטי. למעשה, משמעות המילה "החכר" בעולם הרכב היא מתן אפשרות לרכוש או לעשות שימוש בכלי רכב מבלי צורך לגייס הון רב לצורך כך.

מקור המינוח

אבי הורוביץ

אבי הורוביץ – מהו ליסינג החכר?

השאל-החכר הוא כינויו של חוק אמריקאי מתקופת מלחמת העולם השנייה. החוק המקורי אפשר לארצות הברית לספק לבעלי בריתה אספקה ומזון, תוך שמירה על נייטרלות. כיום, בעברית משמעות המילה החכר היא העברת בעלות לזמן מוקצב לידי צד ג' תמורת תשלום.

סוגי הליסינג השונים בהגדרה זו

  • ליסינג תפעולי – אבי הורוביץ מציין כי עסקת ליסינג תפעולי מבוססת על העיקרון שבו התועלת מהנכס נובעת מהשימוש ברכב, ולא מהבעלות עליו. הלקוח שמבצע עסקת ליסינג תפעולי ייהנה ממגוון שירותים, כמו למשל כיסוי ביטוחי, שירותי תחזוקה, העברת טסט, רכב חלופי במידת הצורך ועוד. אבי הורוביץ מסביר כי הבעלות על כלי הרכב בליסינג התפעולי היא של חברת הליסינג, ואופן התשלום מבוצע בדרך כלל דרך מקום העבודה. הסיכון של השימוש בכלי הרכב נופל בחלקה של חברת הליסינג. פרק הזמן המינימלי חייב להיות 12 חודשים ואורך התקופה לא יותר מ-48 חודשים.
  • ליסינג מימוני – בסוג זה של עסקת ליסינג, יקבל הלקוח "הלוואה" כדי לרכוש כלי רכב חדש. פרק הזמן שבו שוכר הלקוח את הרכב מחברת הליסינג, הוא 60 חודשים, ובהוראות החוק ישנן הוראות ברורות מהם התנאים המאפשרים רישום התשלומים כ"הוצאה" בתאגיד. להבדיל מליסינג תפעולי, בליסינג המימוני, הלקוח יהיה אחראי להוצאות על טיפולים, ביטוחים ותחזוקה. בתום תקופת העסקה, ניתנת ללקוח האופציה לרכוש את הנכס במחיר הזדמנותי. חשוב לציין שלא כל מה שאינו ליסינג תפעולי הוא ליסינג מימוני. לעניין זה נתתי הסבר מלא מהי עסקת ליסינג מימוני והשלכותיה.
  • ליסינג פרטי – בעסקה מסוג זה, לדברי אבי הורוביץ, הבעלות על כלי הרכב היא של הלקוח, וגם הטיפול והאחזקה על חשבונו. ההנחה היא שכלי רכב חדש שנקנה, יאבד מערכו ככל שיחלוף הזמן. בליסינג פרטי ניתן לרכוש כלי רכב בתשלומים, ובפועל זהו סוג של הלוואה. בליסינג הפרטי, מציין אבי הורוביץ, יש סוגים שונים של עסקאות ותנאים מגוונים שעל הלקוח לבדוק לפני ביצוע עסקה כשהקו המנחה צריך להיות הפחתת הסיכון שבמכירת כלי הרכב בתום שלוש שנים, והעברת הסיכון לידי היבואן או חברת הליסינג.

אבי הורוביץ הנו יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג התפעולי בישראל ופועל בתחום למעלה משלושה עשורים.
Horowitz.Advisors@Gmail.com

פורסם בקטגוריה מושגים בתחום הליסינג, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מה משמעות המושג "ליסינג החכר"?

  1. מאת טומי גרינפלד‏:

    תודה על הכתבה המעניינת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים